Faktury korygujące po nowemu
Stosownie do art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 27.11.2020 r. o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw: w przypadku faktur korygujących wystawionych po dniu 31 grudnia 2020 r. w związku z ob- niżeniem podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, lub w związku ze stwierdzeniem pomyłki na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy zmienianej w art. 1, podatnicy podatku od towarów i usług w okresie do dnia 31 grudnia 2021 r. mogą stosować przepisy ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, jeżeli wybór stosowania tych przepisów zostanie uzgodniony na piśmie pomiędzy dostawcą towarów lub świadczącym usługi, a ich nabywcą, przed wystawieniem pierwszej faktury korygującej w roku 2021 r.
Tylko po spełnieniu, wskazanego powyżej warunku na gruncie podatku VAT można stosować przepisy w brzmieniu obowiązującym do końca 2020 r.
Stosownie do wskazanej podstawy prawnej w przypadku opustów i obniżek cen obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem, że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał.
CIT Estoński szkolenie dla Kierowników jednostek
Jeżeli myślisz o przejściu na CIT Estoński zobacz szkolenie:
https://youtu.be/h-rI7sxrEsE
UWAGA! PFR SKONTROLUJE FIRMY KORZYSTAJĄCE Z TARCZY FINANSOWEJ
Do 31 grudnia br. beneficjent musi dostarczyć dokumenty potwierdzające, że umowę subwencji finansowej podpisała osoba do tego uprawniona.
Bez tego PFR może zobowiązać beneficjenta do zwrotu całości subwencji.
W przypadku spółek osobowych należy pamiętać o przedłożeniu zgody odpowiedniego organu na zaciągnięcie zobowiązania,
w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnej chodzi o zgodę współmałżonka,
jeśli funkcjonuje ustrój majątkowy, który tego wymaga.
Transakcje z podmiotami powiązanymi
Kod TP dla transakcji z podmiotami powiązanymi
Jak się okazuje, kolejne, niekiedy dosyć zaskakujące wnioski wynikają z analizy istoty kodu TP. Kod TP - oznaczenie procedury szczególnej w zakresie vat należnego - stosujemy w przypadku określonych w ustawie o podatku od towarów i usług istniejących powiązań pomiędzy nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług odsyłają z kolei do powiązań, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, według których podmiotami powiązanymi są m.in. takie podmioty, na które wywiera znaczący wpływ małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot. Zgodnie z przepisami Kodeku rodzinnego i opiekuńczego - z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka, trwa ono mimo ustania małżeństwa.
- Tak więc, jako transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi należy traktować także dostawy towarów lub świadczenie usług, na rzecz osób będących krewnymi byłego już małżonka osoby fizycznej
wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot. Taki tok rozumowania potwierdza też odpowiedź na jedną z interpelacji poselskich (12443) – zwraca uwagę Sylwia Loręcka.
Agnieszka Górecka wskazuje z kolei, że w tym przypadku należy analizować powiązania każdorazowo w momencie dostawy towarów lub świadczenia usług, tym bardziej że TP nie dotyczy tylko sprzedaży, ale również obejmuje transakcje, dla których nie ma obowiązku wystawienia faktury oraz nieodpłatne przekazanie towarów i usług. Kod TP dotyczy powiązań kapitałowych, jednak największy problem z jego stosowaniem jest w przypadku powiązań osobowych. Tutaj definicja jest bardzo szeroka i dotyczy powiązań funkcyjnych (sprawowanie funkcji zarządczej lub kontrolnej), jak i powiązań rodzinnych. Na przykład w sytuacji, gdy członkiem zarządu jednej spółki jest p. Adam, a jego siostra jest w radzie nadzorczej drugiej spółki, występują powiązania osobowe.